טעות עוטפת

 

היום אומרים "כריכה" כשמדברים על העיצוב החיצוני של הספר. אנחנו נהגנו לומר "עטיפה". אהד זמורה היה הראשון שכינה את צד הספר שרואים כשהספר עומד על המדף בשם "שִדרה", תרגום פשוט ל – spine האנגלי.
הספר תוף הפח של גינטר גראס, שאז עוד לא ידענו שצריך לשנוא אותו, היה אמור להיות הספר הראשון בהוצאה חדשה שנקראה אז זמורה ביתן מודן.
זה התחיל כשאהד סיפר לי שאביו, ישראל זמורה, מסר לו את הוצאת "מחברות לספרות" ואהד החליט לנסות את כוחו בהוצאה לאור. סיפרתי לו שיש לי חבר בשם אשר ביתן, אשר רכש על פי המלצתי את הזכויות לספר "תוף הפח" וטרם הוציא אותו לאור וייתכן שביחד הם יוכלו להרים את הפרויקט. השניים הכירו אצלנו בסטודיו "קרמן קרמן". לימים הצטרף להוצאה גם עודד מודן, וכך קמה ההוצאה שבתוך זמן קצר הפכה להיות ההוצאה הדינמית ביותר בארץ ושינתה את פני המו"לות הישראלית.
כל ספר שנתבקשתי לעצב לו עטיפה נהגתי לשם כך לקרוא במהירות, אבל בתוף הפח עשיתי לעצמי הנחה מכיוון שגראס עצמו, שהוא גם מאייר, אייר לעטיפת הספר את הדמות המרכזית של אוסקר הגמד, שאותה צייר בטכניקה של חיתוך עץ. לא רציתי לקרוא את הספר קריאה מהירה, כדי שאוכל ליהנות ממנו לאחר שיצא לאור ולקרוא אותו בנחת. אז פשוט שיבצתי את האיור של גראס על תוף פח והעטיפה נראית ככה:

 tin

 רק לאחר שהספר יצא לאור וקראתי אותו ביסודיות, ראיתי איזו טעות איומה עשיתי.
על התוף שבו מתופף אוסקר בפראות, ובכל פעם ששבר אותו קנו לו חדש, היו משולשים לבנים ואדומים, ובכך יש רמז לדגל הפולני, והמשמעות הסמלית היא חשובה, ואילו אני ציירתי משולשים כחולים אדומים.
אהד זמורה הבטיח לי שבמהדורות הבאות נתקן את זה, אבל למדתי כבר מזמן את הכלל המסחרי: "אם הספר לא הולך - אין טעם לתקן, ואם הוא הולך - אז ממש אין טעם לתקן.
טעות דומה עשיתי כשציירתי את העטיפה לספר ההוביט של ג'.ר.ר. טולקין. גם כאן חיכיתי לקרוא את הספר הכרוך ולא להסתפק בקריאה חפוזה של כתב היד, ומכיוון שטולקין הוא סופר ויזואלי מאוד ומתאר במדויק איך נראה ההוביט, ויש לו גם ציורים שהכין של הדרקונים, ציירתי את ההוביט כשהוא נלחם בדרקון, הספר הצליח מאוד ורק כשהגיע מכתב מטולקין הבן, הבנתי שאין בספר שום סצנה כזאת.

hobit

2 תגובות

  • לינק לתגובה מימי בילו ראשון, 05 יוני 2016 12:34 נשלח על ידי מימי בילו

    שמחתי מאוד לקרוא את זה..זה תמיד הפריע לי..

  • לינק לתגובה אבי ראשון, 13 ינואר 2013 15:38 נשלח על ידי אבי

    ואם יש, אז לא כשההוביט יותר גדול מהדרקון

כתוב תגובה

* - שדה חובה