העיקר שיהיה שמח

 המו"ל הראשון שנתן לי עבודה נראה לי אז בדיוק כפי שדמיינתי שמו"ל אמור להיראות, גבה קומה, קירח ונשוא פנים...

שנות החמישים של המאה העשרים למדתי ב"בצלאל", שהיה אז בית ספר מקצועי כמו "אורט" או "עמל", ואנחנו התלמידים לא ידענו שאנחנו "סטודנטים." בשנה השנייה או השלישית עבדתי לפרנסתי אחר הצהריים כמדריך בבית ספר וצורפתי למדריך אחר שהיה סטודנט להיסטוריה והתחיל להתפרסם בתקשורת כמי שידיח את שמואל רוזן מעמדת החידונאי מספר אחת בישראל. שמו היה שבח וייס, וכבר אז כולנו ידענו שהוא יגיע רחוק. וכך קרה שכאשר שבח החליט להוציא ספר שעסק בחידות ושעשועים הוא ביקש ממני לאייר אותו.

על תלמידי "בצלאל" נאסר לעסוק בתחומי לימודיהם, שהיו אז ציור, גרפיקה ואיור. שבח הביא את המאייר הכרכורי שלו למשרדו של שכנא אחיאסף, בעליה של הוצאת "אחיאסף". המו"ל הראשון שנתן לי עבודה נראה לי אז בדיוק כפי שדמיינתי שמו"ל אמור להיראות, גבה קומה, קירח ונשוא פנים. שבח, שנולד בפולין, ידע איך להתנהג עם הבריות, אבל אני לא הצלחתי להוציא מילה במפגשים במשרדו של אחיאסף.
בספר בחרתי לצייר צלליות, אולי בהשפעת אחד התרגילים שנתן לנו המורה שלנו לאיור יוסי שטרן. העובדה שאחיאסף ושבח קיבלו את האיורים שעשיתי מפתיעה אותי עד היום. לו היום הייתי עורך ספר כזה וילד בן 17 היה מביא לי את האיורים האלה לא היה לו שום סיכוי.

haikar 1

פרט לאיורים, הוספתי לספר חידות משלי בסגנון שהמציא רוג'ר פרייס וקרא להם דרודלס - סוג של חידה מצוירת האהובה עלי עד היום, כשהרעיון הכללי הוא ציור פשטני שאין בו שמץ של הומור ורק הכותרת שלו מעניקה לציור את ההפתעה.

haikar 2
בהמשך עשרות שנים טרחתי לרכוש כל עותק של הספר הזה ולהשמיד אותו, עד כדי כך סלדתי מעבודת הבוסר הזאת. רק בשנים האחרונות התפייסתי עם האיורים הרעים האלה והא ראיה שאני מביא כאן כמה מהם.
שבח וייס שהוא פרופסור להיסטוריה היה שנים רבות חבר כנסת ויושב ראש הכנסת ומאוחר יותר שגרירנו בפולין, ואם יורשה לי להעיר, השגריר הטוב ביותר שהיה לנו שם.

 

3 תגובות

 • לינק לתגובה אלונה שבת, 09 פברואר 2013 23:33 נשלח על ידי אלונה

  לי יש עותק :-)

 • לינק לתגובה רחל סטולרו חיים רביעי, 28 נובמבר 2012 11:23 נשלח על ידי רחל סטולרו חיים

  דני ברכותיי! האתר נראה נהדר. והכי חשוב, סוף סוף יש מקום לאלפי הסיפורים שלך, שהם תמיד מצחיקים ומעניינים. זה כמו למצוא אוצר, איזה כיף:)

 • לינק לתגובה אפרת שני, 12 נובמבר 2012 13:44 נשלח על ידי אפרת

  מזל טוב!כל כך הרבה זמן חיכיתי וסופסוף עולה לרשת האתר שלך!הכי חשוב לעדכן את הבלוג לעיתים קרובות,שיהיה מה לקרוא.
  תתחדש!

כתוב תגובה

* - שדה חובה