זוכרים את הרצל?

כשאני צריך לדעת משהו על הרצל, אני שואל את חברי מוטי פרידמן. מוטי, שהיה מנהל מוזיאון הרצל, טורח על כתיבת ספר, שבו כרגיל הוא יוכיח שרבים טעו כשכתבו על הרצל דברים כאלה ואחרים. למשל, פעם חשבו שהרצל היה גבה קומה. ואז בא מישהו והטיל פצצה בכוס הרצל, כשאמר שהחוזה היה דווקא נמוך.
אני חייב להודות שמנקודת מבט של מאייר, נחוץ בעיקר לדעת שלהרצל היה זקן שממנו אפשר לעשות כמעט כל מה שרוצים. אבנר כץ אמר פעם על הרצל שלא היה לו "און פאס" (מבט מלפנים) אלא רק פרופיל.
וריאציות על הנושא הן דרך טובה לגבש רעיון חזותי. אחרי שאתה עושה מהמפה של המדינה למשל את כל מה שנדמה לך שאפשר, אתה מגלה שאפשר לסחוט עוד רעיון, והפעם כזה שלא היית מגיע אליו אם לא היית עושה 200 וריאציות לפניו.
כמעט את כל מה שציירתי על הרצל - והתוצרת הייתה לא מעטה בלשון המעטה - נתתי למוטי פרידמן, שהוא אספן של מה שקוראים הרצליאנה. ובכל זאת אני מוצא בארכיון שלי עוד הרבה "הרצלים".
פעם פרסמתי באיזה מקום טור ובו כמה וריאציות על נושא הרצל וזקנו. והמחשבה הייתה (כשמוטי עוד היה מנהל המוזיאון), להוציא ספר עם מיטב הוריאציות. דומה ל"על המפה" שעשיתי. הדבר נגנז בינתיים. אני מניח שכאשר תראו, תבינו למה.
הנה כמה מווריאציות הרצל:

 


01

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

כשהמדינה, זאת שהרצל חזה, חגגה 42 שנים לקיומה, סיכמו בעיתון דבר את ההישגים שהיו. לכל תחום עיצבתי מעין לוגו על בסיס דיוקנו של הרצל. הנה כמה מהם:

42a

42b

כשמוטי פרידמן ניהל את מוזיאון הרצל ,ציירתי לו גלויה:


postcard


והנה איור שהצליח להימלט מהאוסף של מוטי. הוא הופיע בדבר. חיברתי בו את הרצל ומגילת העצמאות. די בנאלי, הייתי אומר:


20

אינני זוכר איפה התפרסם האיור הזה:


99


הציור הבא שהתפרסם במדור של חיים באר בדבר השבוע, העלה את חמתם של כמה קוראים. אלא שחשוב לדעת, שאיור לא תמיד מבטא את דעת הכותב או המאייר, אלא נותן ביטוי למשהו שמופיע בכתבה. במקרה הזה יש פה איור לכינוי נפיחה, לו זכה הרצל בעולם החרדי. למי שלא שולט באידיש, "פרצל" באידיש זה נאד. או נכון יותר נאד קטן.


13

2 תגובות

  • לינק לתגובה לי רביעי, 19 מרס 2014 07:13 נשלח על ידי לי

    לפי התצלום המפורסם הוא היה הונגרי יפה תואר, אבל זה באמת לא כל כך מעניין לעומת כמה מהרעיונות המבריקים שהצגת כאן :)

  • לינק לתגובה זקן עצוב שלישי, 18 מרס 2014 09:45 נשלח על ידי זקן עצוב

    ארבעה קומדיאנטים הונגרים היו במקומותנו, קישון, דוש, לפיד והרצל הגדול מכולם. עובדה, בבדיחה שלו על מדינת היהודים אפילו ביבי עושה שימוש כל פעם שאין לו מה לומר .

כתוב תגובה

* - שדה חובה