על המפה ומסביבה

עמוס קינן לא נחשב לגדול המפרגנים. עם העבר שלו בלח"י הייתה לו גם טינה פוליטית לפלמ"ח. עד שזה הגיע לסטף ורטהיימר. וכך, יום אחד, קינן הפסימיסט המקצועי, שלא ראה מסביבו אף נקודת אור אחת במדינה אותה הקימו הוא וחבריו, כתב בידיעות אחרונות רשימה מלאת הערצה למפעל של ורטהיימר בצפון. אני נתבקשתי לאייר את הרשימה, והציור שבחרתי לאייר היה זה:

01

כבר כשציירתי את האיור ראיתי אילו אפשרויות לווריאציות יש במפה שלנו. המנגנון הזה של "נושא ווריאציות" הוא דרך נהדרת להעתיק את החשיבה הבנאלית למקומות בלתי צפויים. ככל שירבה מספר הווריאציות מתברר לך שמספרן גדל. התחלתי למלא את המגירות בווריאציות על נושא המפה. מלכתחילה לא היה לי ניסיון להביא אמירות פוליטיות, אלא רק להשתעשע עם המפה שהייתה מודפסת על קופסת הקרן הקיימת באופן צורני.

02

ידידתי הסופרת והמאיירת אלונה פרנקל, חברה אלי בשעשוע הזה. לאט לאט התגנבו לווריאציות גם אמירות חברתיות ופוליטיות (מלכתחילה לא הופיעו במפה הגדה המערבית ורצועת עזה, אלא הייתה זאת המפה שהכרתי בילדותי). ובסופו של דבר פרסמתי בשנת 1981 ספר בשם על המפה בהוצאת שבא שהייתה אז הוצאה חדשה ודינמית.

03

הנה ההקדמה של הספר:

033

כשנוסד המוסף הסאטירי דבר אחר פרסמתי בו מדור בשם על המפה והמשכתי שם את הווריאציות בנושא. ואז בשנת 1987 הוצאתי ספר נוסף בשם מסביב למפה.

04

חלפו שנים, הוצאת שבא נבלעה בספריית מעריב, זאת בתורה נקנתה על ידי הוצאת כתר והספרים האלה כדרכם של ספרים בארץ נעלמו מן המדפים. למרות שהנושא האמיתי של הספרים האלה הוא הדמיון החזותי, התברר לי שהוא הגיע להוראת הגיאוגרפיה גם בבתי הספר היסודיים וגם באוניברסיטאות. התוודעתי אז, בעזרתו האדיבה של פרופ' יורם בר גל מאוניברסיטת חיפה, למושג "מפה מנטאלית", מושג גיאו-פסיכולוגי, כלומר המפה שמתבקש אדם (ובמקרים רבים ילד), לצייר מפה שתמחיש את אזור המגורים או אפילו את המדינה. הנה דוגמה של עיוותי המפה של תלמידים בכיתה י"א:

05

מאחר ששניים מחברי הילדות שלי בכרכור הפכו לפרופסורים לגיאוגרפיה (פרופסור עמירם גונן ופרופסור יהודה גרדוס) נתבקשתי גם להרצות בכנסים אחדים של מרצים לגיאוגרפיה.
מדי פעם הייתי מקבל מכתבים מאנשים שמבקשים לקנות את הספר שלא היה ניתן להשיגו. כמה מוסדות, וביניהם הסוכנות היהודית, ביקשו וקנו זכויות לשימוש בכמה מפות. מסתבר ששליחי הסוכנות נעזרים בהן לקיום פעולות עם נוער בנושא ישראל.
בשנת 2009 מצא מי שמצא לנכון להעניק לי תואר "יקיר פסטיבל לקומיקס לקריקטורה ולאנימציה" בתל אביב, מארגני הפסטיבל הציעו שלכבוד המאורע אוציא ספר. החלטתי להוציא ספר ובו תוכנם של שני הספרים, על המפה ומסביב למפה, והוספתי עוד מספר מפות כדי שמספרן הכולל בספר יגיע ל-300. הזמן היה קצר ואף הוצאה לא הייתה מוכנה להוציא ספר בתוך שלושה שבועות. וכך קרה שבגיל 70 החלטתי בפעם הראשונה בחיי להוציא ספר על חשבוני.

06

07

הוצאת כנרת זמורה ביתן הסכימה לשמחתי שהספר יצא תחת שם הוצאת "דביר". "דביר" הייתה ההוצאה בבעלותם של ביאליק, רבניצקי ושמריהו לוין, ולימים נקנתה על ידי אוהד זמורה.
למרות שאינני מוכר באתר שלי ספרים, אשמח במקרה הזה למכור אותו למי שיחליט לקנות במחיר 60 ₪ והמחיר כולל חתימה וציור של מפה שאצייר במיוחד.
והנה 15 מפות מהספר הזה:

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

בשנת 1987, כשיצא לאור הספר מסביב למפה, ביקשו ממני במערכת דבר לצייר חמש מפות שלא נכללו בספר ולהוסיף להן כמה מילים:

23

24

25

26

27

לכתבה זו צורף פורטרט שלי שעשה אבנר כץ:

28

4 תגובות

 • לינק לתגובה AnaLia Magen שלישי, 16 אוגוסט 2016 23:26 נשלח על ידי AnaLia Magen

  Will like to have a book
  Have already another book of yours. .

 • לינק לתגובה ע נ נ ת ראשון, 16 אוגוסט 2015 12:54 נשלח על ידי ע נ נ ת

  איזה יופי :-)
  אני רוצה לקנות את הספר! מה צריך לעשות?

 • לינק לתגובה motior שבת, 15 אוגוסט 2015 10:18 נשלח על ידי motior

  אני זוכר את הפינה בדבר אחר...

  בהצלחה! אם כי קצת עצוב שאפילו אתה נאלץ להוציא ספר על חשבונך...

  אהבתי במיוחד את המפה של קיצ'נר

 • לינק לתגובה אפרת שבת, 15 אוגוסט 2015 10:16 נשלח על ידי אפרת

  איזה יופי!
  אני בעצמי שמעתי הרצאה שנתת פעם,נדמה לי ב"מנשר" ,על המפות האלה.
  ויש לי במחשב את כל המפות מהספר "על המפה" ,ואני אפילו עושה בהן שימוש בשיעורים שאני מעבירה-יוצא שהן אלסטיות מאד,המפות שלך-מתאימות לשעור על תכנית החלוקה,על מלחמות ישראל,על וריאציות על נושא נתון,על חישוב שטח ועוד.
  תן לי נושא ואקשר אותו בחמישה צעדים פשוטים למפת א"י שלך.

כתוב תגובה

* - שדה חובה