מסעי גוליבר בארץ הבבלונגי

באוגוסט 2012 מת דוד שחם שהיה סופר ופרסומאי, בנו של אליעזר שטיינמן ואחיו של נתן שחם.

02

הכרתי את דוד כשהיה שותף במשרד הפרסום "שחם לוינסון איילון". ביחד עם אריק קרמן עסקתי בגרפיקה, בעיקר בשירות הפרסום, ואיירתי עד אז ספרים בודדים. ב-1975 פנה אלי נחומי מהוצאת "רשפים" והראה לי כתב יד שעלילתו הייתה מסע נוסף של למואל גוליבר, גיבורו של סוויפט. מתמיד "מסעי גוליבר" הוא אחד הספרים האהובים עלי, והטקסט הסאטירי של דוד חיבר אותי שוב לאהבה הזאת.

01

200 שנה מאז ביקר גוליבר בארץ ההוינהונים מביא אותו שחם, הפעם במטוס, לארץ הבבלונגי, שבה האכילה היא פעולה שנעשית בצנעה ובשירותים, ולעומת זאת נוהגים האזרחים לחרבן בצוותא ובחברותא. המילה בבלונגי היא שם נרדף ל"חרא", שנחשב בארץ ההיא לחומר יקר ומבוקש, וגנבת בבלונגי היא עבירה שהעונש עליה הוא קטיעת יד. בפרק האחרון נחטף גוליבר, וחוטפיו מאביסים אותו בקוביות אבלונגי (זה השם שניתן שם לאוכל רגיל) כדי שייצר כמות גדולה של בבלונגי והחומר הרב שהוא מייצר כמעט ובולע אותו.
הדמות שבחרתי לתת לגוליבר לא דמתה בכלל לגוליבר של המאייר הגדול גרנדוויל. הענקתי לו דמות שמזכירה קצת את דמותו של ג'ורג' אורוול שבאותה תקופה התעמקתי בספריו. את הפרופסור שיושב ליד גוליבר במטוס, ציירתי דומה במשהו לדוד שחם עצמו.
הנה כמה איורים:

03

04

05

06

זה אחד הספרים הבודדים ששם המאייר נכתב: קרמן/קרמן.
דוד שחם היה איש רב פעלים: סופר, עורך, מתרגם, איש פוליטי ופעיל שלום. הוא כתב כ-15 ספרים, רובם קבצי סיפורים ועוד כעשרה ספרי עיון, תרגומים רבים וטורים רבים בעיתונות.

2 תגובות

 • לינק לתגובה יוסי שדה שני, 05 אוקטובר 2015 23:17 נשלח על ידי יוסי שדה

  איזה משפחה מופלאה, משפחת שחם.
  נתן שחם ידידי הוא סופר מעולה- לא ידעתי עד היום על אחיו, שנפטר לאחרונה.
  האבא, כמובן, אליעזר שטיינמן, איש רוח, סופר.
  איזה אנשים מופלאים מהלכים בינותינו.
  והרעיון- מרתק- איך היקר הוא זול, והזול יקר, ויש אופנות שאנחנו הופכים לעבדים שלהם.
  והאיורים- שפתיים יישק!!

 • לינק לתגובה motior שבת, 03 אוקטובר 2015 10:28 נשלח על ידי motior

  מעניין אבל נשמע דוחה משהו...

כתוב תגובה

* - שדה חובה