×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 2403

לצייר את הצורר

(האם שמתם לב שבכל פעם שאנחנו אומרים או כותבים "ימח שמו" אנחנו בעצם רק מנציחים את האיש?)
הרשימה על הזקָנים שפרסמתי ב 26.3.2016 הזכירה לי שאף אחד, פרט למי שמתחפש לצ'ארלי צ'אפלין, לא נושא עליו שפם קטן ומרובע, מה שנקרא השפם ההיטלרי.
לאחרונה מוצאים יוצרים, ובעיקר אנשי ספרות, עניין רב בלהחיות מנהיגים מהעבר ולעמת אותם עם החיים היום.
גם היטלר כמובן נמצא שם.
האם אפשר לתת ביטוי חזותי הומוריסטי או סאטירי לתופעה מפלצתית כזאת, כמו האיש הזה?
כנראה שכן. עובדה. כמעט כל קריקטוריסט מהתקופה צייר אותו.
הסיבה שניגשתי לכתוב את הרשימה הזאת היא הספר הזה שקיבלתי מתנה מחברי ג'יי לביא כשחזר מברלין:

01

פעם, כדי להדגים את כוחו של הריבוע השחור הקטן לבטא רוע, עשיתי את הדף הבא:

02

אני תמה שאין עד היום פוסטר כזה, או שאולי יש ואני לא מכיר.
היום הוספתי גם את שני הפורטרטים האלה:

03

חשוב לי להסביר לקוראי שאין בעבודות האלה משום הבעת דעה, אלא רק הדגמה כמה קל להסיט את המחשבה של המעיין על ידי ריבוע שחור קטן.
אחד הדברים שנפלאו מבינתי כשמדובר בשפם של היטלר, היא למה השפם של האיש שהיה בבחינת אליל ההמונים, לא השפיע כמעט בכלל על האופנה בגרמניה בימיו.
דפדוף בצילומים, בסרטים ובאיורים מהתקופה יוכיח לכם שמעטים מאוד הגברים שבחרו לשאת שפם כמו של היטלר.
בספר של קארל ארנולד, מגדולי המאיירים, שצייר את היטלר כך:

04

חיפשתי דמויות עם שפם כזה ומצאתי ממש בודדים. בקריקטורות הקפידו כמעט כולם לא לצייר חס ושלום את היטלר מחייך.
האם מישהו מכיר פורטרט או קריקטורה של היטלר כשהוא צוחק או אפילו מחייך? בקושי מצאתי. הנה משהו שבכל זאת מצאתי של הקריקטוריסט אילינגוורת שעבד בשביל הדיילי מייל:

05

הנה שני ניסיונות שאני עשיתי:

06

אין סוף, כמובן, לקריקטורות שנעשו על היטלר. אבל כאן ברשימה הזאת אני מביא דוגמאות של קריקטוריסטים שאני מעריך ורוצה שתכירו.
הראשון, והגדול מכולם, הוא סול סטיינברג. בספר הקריקטורות הראשון שלו הכול בקו,  שהוא בהחלט אבן דרך בקריקטורה המודרנית, מופיעות עשר קריקטורות של היטלר. מהן בחרתי ארבע:

07

1008

09

דייויד לואו נחשב לקריקטוריסט החשוב ביותר באנגליה של תקופת מלחמת העולם ה-2. למרות שלעין המודרנית הוא נראה מיושן, יכולת הרישום שלו במכחול היא נפלאה. לואו היה אשף הפורטרטים והיה (לדבריו) ממש מכור לפרצוף של היטלר, אותו אייר כמעט כל יום.
הנה 15 היטלרים של לואו:

11

והנה הקריקטורה שנחשבת בעיני רבים לחשובה ביותר שקשורה בהיטלר (בעברית: "אתה אמנם בראת את האדם, אבל אני אחסל אותו"):

12

והנה עוד אחת שבו משולבים גם פרצופים של סטאלין:

13

לואו היה מין חוקר של האופייני בפרצופים שניתן להביא בקריקטורה. הנה טבלה של אפיונים של בני דורו:

14

דווקא בארץ ישראל לא הרבו להביא את פרצופו של היטלר בקריקטורות. הנה היטלר של אריה נבון:

15

הזכרתי כבר את קארל ארנולד, מגדולי המאיירים של ה"סימפליציסימוס", שברישומים שלו יש הד לעבודותיהם של אוטו דיקס וגיאורג גרוס. ההיטלר ההוא שראיתם קודם הוא משנת 1932
שנה מאוחר יותר מצייר אותו ארנולד כך:

16

היוצר הבא שאציג הוא רוסי, בוריס יפימוב. האיש הזה, שחי 108 שנים ומת בשנת 2008, עבד עד יומו האחרון ופרסם קריקטורות כמעט בכל עיתון רוסי.
מצד אביו היה יפימוב יהודי וכשהיה בן 105 הודה בריאיון שבזמן המהפכה הרוסית לקח לעצמו שם אחר, כדי שלא ידעו שהוא קצת יהודי. בשנות ה-50 זכה יפימוב כמעט לכל הכיבודים מטעם המשטר הסובייטי שהיה מנאמניו.
כשנה אחרי שהסתיימה מלחמת העולם השנייה פרסם יפימוב את הספר הזה:

17

וממנו אני מביא שלוש קריקטורות:

18

19

20

המאייר הבא הוא הולנדי. שמו קארל לינקס. הוא היה גם קריקטוריסט. בשנת 1945 פרסם ספר בשם MOFFENSPIEGEL (ממה שהצלחתי לברר, בלי אחריות, מדובר בשם גנאי לגרמנים), וממנו אני מביא שני איורים:

21

22

הנה איור מצמרר של טים:

23

אבנר כץ ואני פגשנו את האיש הנפלא הזה כשביקר בארץ. טים פרסם בל'אקספרס למעלה מ-30 שנה עד 1990 ונחשב לגדול הקריקטוריסטים הפוליטים בצרפת.
טים, שמת ב 2002, היה למעשה יהודי פולני בשם לואיס מיטלברג. כשלמד אדריכלות בפריז הצטרף לצבא הצרפתי ונפל בשבי הגרמני (בהזדמנות אביא רשימה עליו).
ועוד יהודי אחד ממוצא גרמני-הונגרי, ויקטור וייס (ויקי), שהפך לאחד הקריקטוריסטים הידועים בלונדון. הנה קריקטורה שלו:

24

ויקי נחשב באנגליה לחבר ב"מאפיה השמאלנית" וב 1986 התאבד. בכוונה ציינתי את דעותיו הפוליטיות של ויקי, כי בארץ, רוב ההומוריסטים שהגיעו מהונגריה היו בצד הימני של המפה.
ארנסט שפארד, שהיה כידוע לא רק מאייר לילדים, צייר קריקטורות רבות על היטלר. הנה אחת שפורסמה בפאנץ' ב 11 בספטמבר 1935:

25

עוד קריקטוריסט אנגלי שזכה להצלחה כלכלית יותר מכל אחד אחר בזמנו, אני מודה שבעיני הוא סמל הבנאליות של הקריקטורה הפוליטית. שמו סידני קונראד סטראב. סטראב, שחי בין השנים 1956-1892, התפרסם כקריקטוריסט של הדיילי אקספרס. הנה היטלר שלו:

26

פרסומו של סטראב היה ענק בגלל הדמות שהוא המציא, שקרא לה "האיש הקטן מהרחוב".

27

זה היה כ-20 שנה לאחר שצ'אפלין ביסס את עצמו באמריקה כנווד, והדמות של סטראב הייתה הצלחה גדולה שהיום אין זוכרים אותה כמעט.

28

אבל היטלר, שהכיר את הקריקטורות של סטראב, שהיה ממוצא גרמני, כעס עליו מאוד כשראה קריקטורות שלו עוד לפני המלחמה ואמר שהאיש הקטן הוא יהודי מזוהם.
הנה היטלר בעיניו של ולטר דקסל:

29

דקסל היה צייר ומעצב גרפי מצליח שחי בין השנים 1973-1890. בין השאר היה אספן אמנות, מנהל מוזיאון ומרצה לאמנות ולעיצוב. למרות שהצטרף למפלגה הנאצית, ביחד עם כל המורים באקדמיה לאמנות של מגדנבורג, הוא הושעה ממנה בטענה שהוא "אמן מושחת שאין לסמוך עליו".
גרהרד האדרר הוא מאייר אוסטרי בן זמננו. יכולת הביצוע שלו מעולה והוא נחשב לקריקטוריסט וצייר קומיקס קשה לעיכול בגלל הבוטות שלו (כדאי לעיין ברשת). הנה היטלר שלו, שהוא מיזוג של שתי המפלגות או הטיפוסים האופייניים של היום:

30

את אל הירשפלד אין צורך להציג. המאייר הנפלא הזה התפרסם בעיקר בקריקטורות שלו של גיבורי הקולנוע והתיאטרון. לדעת רבים, הירשפלד הוא אחד הקריקטוריסטים החשובים של המאה ה-20, שהוא חי כמעט את כולה (הוא נולד ב 1903 ומת ב 2003). הנה היטלר מעשה ידיו:

300

עוד הרבה לפני שחבורת מונטי פייטון הציגה את המערכון הנפלא על הבדיחה שהורגת , הבינו האנגלים שהנשק הסודי שלהם הוא הומור, ובזמן המלחמה יצאו כמה ספרים שעסקו בהומור בזמן מלחמה.
אחד מהם הוא I Couldn't Help Laughing (משהו כמו "לא יכולתי שלא לצחוק) שיצא בשנת 1941. משם הבאתי קודם את הקריקטורה של סטראב.
ב-1942 יצא הספר הזה:

31

ובו אוסף של קריקטורות מתקופת המלחמה.
עורך ההספר, פרסי ו. בראדשו, היה בעצמו קריקטוריסט. הנה קריקטורה צפויה מאוד מתוך הספר של יוצר בשם ברט תומאס:

32

אפילו אצל דרויאנוב יש בדיחה על הטענות שיש לצ'אפלין בעניין זכויות על השפם המפורסם.
וכעת לספר שהביא אותי לטפל באריכות יתר בנושא הזה.
לפרטים על הספר המקורי שטרובלפטר של היינריך הופמן אני מפנה אתכם לסדרת הספרים החשובים של יהודה אטלס, "ילדים גדולים". אבל ספר הילדים הזה שהוא מאושיות ההומור המקברי לילדים עובד על ידי שני יוצרים אנגלים, אחים בשם רוברט ופיליפ ספנס, Spence. שניהם עסקו בציור ובאיור. הם כתבו ואיירו מחדש את הספר שנקרא שטרובלהיטלר - ספר סיפורים נאצי . שיצא בשנת 1941.
הם המציאו גם שם למחבר - דוקטור שְׁרֶקְלִיכְקַייט.
הספר הזה נמכר עד היום והמהדורה שקיבלתי מחברי ג'יי לביא היא גרמנית. הנה שלושה עמודים מהספר:

33

34

35

ולסיום, בחרתי להביא את האיור שאני הכי אוהב.
את ולטר טרייר אנחנו מכירים כמאייר גאוני שאייר את ספריו הראשונים של אריך קסטנר. בגלל מוצאו היהודי ברח טרייר מגרמניה לאנגליה ושם צייר קריקטורות אנטי נאציות, בעיקר בחוברת ההומוריסטית ליליפוט (רשימה מיוחדת בקרוב לכתב העת המיוחד והנפלא הזה). גם בקריקטורות הפוליטיות שלו נשמר אצל טרייר הקו הטיפוסי שאנחנו כל כך אוהבים מספרי הילדים שאייר.
הנה ההיטלר שלו:

36

8 תגובות

 • לינק לתגובה גדעון שלישי, 06 דצמבר 2016 12:26 נשלח על ידי גדעון

  פוסט מרשים ביותר ששלח אותי מיד לחפש מקורות. חיפשתי אצלנו בחנות דיוקנאות של היטלר בחוברות SCHLEMIE 1921 -19 אבל כנראה זה מוקדם מדי.
  יופי~~

 • לינק לתגובה אפרת חמישי, 24 נובמבר 2016 21:46 נשלח על ידי אפרת

  תודה דני,פנטסטי כרגיל.

 • לינק לתגובה חיים שקד חמישי, 24 נובמבר 2016 20:44 נשלח על ידי חיים שקד

  בהמשך: החלטתי לנסות למצוא את החזירים שמקיפולם נוצר פרצוף של היטלר. הודות לפלא העולם המתקרא גוגל - מצאתי!
  מי שיטרח לעיין בקישורית הבאה ימצא את תמונת החזירים ואת פרצופו של היטלר.

  https://europeancollections.wordpress.com/2014/02/28/world-war-2-propaganda/

  World War 2 propaganda
  Posted on February 28, 2014 by europeancollections
  Hidden away in a corner of the twelfth floor of the University Library Tower are several boxes containing ephemera dating back to the Second World War. The only access via the Library’s catalogues are short descriptions in the secondary card catalogue at the heading War of 1939-1945 which read Propaganda leaflets dropped over enemy and enemy controlled countries during the War of 1939- and Miscellaneous leaflets and other printed ephemera connected with the war of 1939-1945. The majority of these items were donated to the Library while the war was still going on. Many of them are examples of information and propaganda leaflets with official translations attached, which the RAF dropped over many different countries of mainland Europe during the war but there are other isolated gems which we will feature here over the coming months.

  IMG_0566 Our first featured item has a tenuous link to the work of European Collections as it is wholly in English but is so unique that we feel it merits being shown to a wider audience. At first glance it is a sheet with pictures of four pigs on it. IMG_0567 A neatly written note in the corner reveals that it was bought in the street in Cambridge on September 30th 1939 (so less than one month into the conflict) by JCT Oates (1912-1990), who was for many years the University Library’s specialist in early printed books and the Library’s history, and later Deputy Librarian.

  Careful folding along lines A and B demonstrates that the design of the pigs was ingeniously worked out to reveal Hitler’s face, hence the words “Fold as indicated to find the biggest of all”.
  World War 2 propaganda
  Posted on February 28, 2014 by europeancollections
  Hidden away in a corner of the twelfth floor of the University Library Tower are several boxes containing ephemera dating back to the Second World War. The only access via the Library’s catalogues are short descriptions in the secondary card catalogue at the heading War of 1939-1945 which read Propaganda leaflets dropped over enemy and enemy controlled countries during the War of 1939- and Miscellaneous leaflets and other printed ephemera connected with the war of 1939-1945. The majority of these items were donated to the Library while the war was still going on. Many of them are examples of information and propaganda leaflets with official translations attached, which the RAF dropped over many different countries of mainland Europe during the war but there are other isolated gems which we will feature here over the coming months.

  IMG_0566 Our first featured item has a tenuous link to the work of European Collections as it is wholly in English but is so unique that we feel it merits being shown to a wider audience. At first glance it is a sheet with pictures of four pigs on it. IMG_0567 A neatly written note in the corner reveals that it was bought in the street in Cambridge on September 30th 1939 (so less than one month into the conflict) by JCT Oates (1912-1990), who was for many years the University Library’s specialist in early printed books and the Library’s history, and later Deputy Librarian.

  Careful folding along lines A and B demonstrates that the design of the pigs was ingeniously worked out to reveal Hitler’s face, hence the words “Fold as indicated to find the biggest of all”.

 • לינק לתגובה זקן עצוב חמישי, 24 נובמבר 2016 19:13 נשלח על ידי זקן עצוב

  אני זוכר את ארבעת החזירים המתקפלים. הם עברו מיד ליד בבית הספר היסודי בחדרה

 • לינק לתגובה חיים שקד חמישי, 24 נובמבר 2016 18:25 נשלח על ידי חיים שקד

  דני: מרתק, כרגיל.

  אני זוכר שבמחצית השניה של שנות ה-40 הסתובב רוכל (או פושט יד) בדרום תל-אביב (רחוב הרצל) ומכר דף נייר לבן שעליו מצוירים חזירים בשחור לבן. ע"י קיפול מסוים של הדף נוצר הפרצוף של היטלר. מישהו יודע משהו על זה?

 • לינק לתגובה Motior חמישי, 24 נובמבר 2016 15:06 נשלח על ידי Motior

  נושא לא פשוט....

 • לינק לתגובה זקן עצוב חמישי, 24 נובמבר 2016 12:59 נשלח על ידי זקן עצוב

  מעניין, יש והשפם המרובע מפחיד ויש שהוא מצחיק. אני מניח שזו התרומה של צ'פלין לדימוי הריגשי. אני אהבתי מאוד את הציורים המרומזים של רויד לואו. האם הרישום המינ ימליסטי יכול להיות נושא של אחת הרישמות הבאות שלך?

 • לינק לתגובה פיני חמישי, 24 נובמבר 2016 12:56 נשלח על ידי פיני

  יש לי כמובן רגשי אשמה, כשאני כל כך נהנה מרשימה על היטלר, ימח שמו וזכרו.

כתוב תגובה

* - שדה חובה