משרוליק ועד ג'ון בול

מה עשו ציירים או קריקטוריסטים כשרצו להגיד בציורים שלהם משהו על איזו ארץ, אנגליה, אמריקה, צרפת או אפילו ישראל? הם המציאו דמות אלגורית שהקהל שלהם זיהה בה את הארץ אליה התכוון הקריקטוריסט. אבל האם באמת הקריקטוריסטים הם שהמציאו את הדמויות? (יום אחד אביא כאן רשימה מורחבת יותר על שימוש באלגוריה בקריקטורה ובאיור, אבל הפעם אני מתייחס רק לדמויות שמסמלות אומה).

כולנו מכירים את שרוליק אותו עיצב הקריקטוריסט הנודע דוש. דוש עצמו, שנולד בהונגריה, לא היה דומה בצורתו במשהו לשרוליק שלו.

01

02

בניגוד לכמה דמויות אלגוריות שנראה בהמשך, "שרוליק" הוא דמות חיובית. כמעט שלא ראינו אותו בהקשר שלילי ובוודאי לא בקריקטורות של יוצרו.
הזכרתי את מוצאו של דוש מפני שאת הדמות שתהיה פה במרכז הרשומה הזאת, ג'ון בול האנגלי, המציא רופא סקוטי.
הנה הדמות הטיפוסית של ג'ון בול:

03

עוד נחזור אליו בהמשך.
המהפכה הצרפתית הביאה לנו את "מריאן" הצרפתית, שמייצגת את החופש או את הרפובליקה. היא צוירה לראשונה ב- 1755 על ידי ז'אן מישל מורו, אבל הדמות המפורסמת שלה נקבעה בתודעתנו בעיקר בגלל הציור המפורסם של דלקרואה:

04

למי שלא זוכר, פסל החירות שנחשב לאמריקאי כל כך, הוא בעצם דמותה של אותה אלת חופש.
במקרה של מריאן, היא אומצה באופן רשמי על ידי הרפובליקה הצרפתית והיא מופיעה על החותם הלאומי:

05

ועל מטבעות הכסף:

06

ובפסלים:

066

אם להשוות אותה לשרוליק, הדומה אצל שניהם הוא העובדה שמדובר בדמויות "חיוביות". ההבדל הוא שאת שרוליק טרם הטביעו על מטבעות או על שטרות כסף. גם זה יגיע.
פה ושם מציגים את מריאן גם באופן לא חיובי, אבל זה לא קורה הרבה. קריקטוריסט כמו רונלד טופור הגדול, שביקר את הגזענות בצרפת מעל דפי העיתון ניו יורק טיימס, השתמש בדמות אחרת, גברית:

07

מקור השם הדוד סם הוא כנראה בכתובת על חביות של משלוחי בשר. ואם תרצו תוכלו לראות את ההסבר מפי ההיסטוריון ג'יימס היינץ או כאן.
פרט לסמלים שעל הלבוש שלו אין בדמות שלו משהו שמזכיר אמריקאי, בוודאי לא אמריקאי של היום. לכמה אמריקאים יש זקן טפשי כמו לדוד סם?
האימאג' המפורסם ביותר של הדוד סם הוא הכרזה הבאה משנת 1917, אותה עיצב ג.ג. פלאג. יש הטוענים שפלאג צייר בה את עצמו וכך הנציח את עצמו כסמל חזותי אמריקאי.

08

ייתכן שחלקכם שמו לב שהכרזה הזו הועתקה מהכרזה האנגלית המפורסמת של לורד קיצ'נר, שהודפסה באנגליה שלוש שנים קודם לכן:

09

למרות שהדוד סם בכרזה הוא כמובן "דמות חיובית", כמעט כל המשתמשים בו בקריקטורות שמים אותו ללעג.
בגיליון של הטיים מתאריך 27.3.1989, שבו הופיעו איורים של מאיירים שונים בעולם שנתבקשו לאייר את אמריקה כפי שהיא נתפסת בארצם, בחרו העורכים את השער הזה:

10

שאייר יוג'ין מיכאסקו, מאייר נפלא שפועל בארצות הברית אבל נולד ברומניה.
בגליון הזה ייצגתי אני את ישראל אבל בחרתי דווקא בפסל החירות:

11

והנה האיור של אָבֶּל קסאדה המאייר המכסיקני מתוך אותו גיליון:

12

והנה הוא כפי שראה אותו טומי אונגרר:

13

מכל הדמויות שמסמלות עמים, הדוד סם הוא הדמות שעד היום קריקטוריסטים מרבים להשתמש בה. הנה למשל הדוד טראמפ:

19

והנה שתי עבודות שלי:

36

37

ב"פאנץ'" האנגלי הרבה סיר ג'ון טניאל לצייר את הדוד סם. הוא רק המציא לו כובע קצת אחר. כאן הוא עם ג'ון בול:

199

וכאן על סוס:

1999

וכעת אני מחזיר אתכם לאנגליה לראשית המאה ה-18, לג'ון בול ולממציאו, לאחד היוצרים המרתקים ביותר ואולי הסאטיריקן החשוב ביותר של התקופה, אדם שמעטים שמעו עליו. שמו ג'ון ארבות'נוט.

20

שהוא הדמות המרכזית שבה עוסקת הרשומה היום.
למי שקצת מכיר את ההיסטוריה של הסאטירה הבריטית זה נשמע מוזר שבימים שבהם חי ופעל ג'ונתן סוויפט, אני מכתיר את ארבות'נוט כגדול הסאטיריקנים. אנסה ליישב את התמיהה.
ארבות'נוט נולד ב-1667 בסקוטלנד, ממש באותה שנה שבה נולד סוויפט באירלנד. בגיל 24 הגיע ללונדון, הוכשר כרופא והיה משוגע למתמטיקה. בין שאר המורים שלו היה אייזיק ניוטון.
בימים ההם כשהמדע והדת התחרו על הבכורה, ארבות'נוט טען שהמתמטיקה משחררת את המוח מאמונות טפלות.
כולם תיארו אותו כאיש מקסים, מצחיק, קצת צולע ובעיקר צנוע באופן כרוני. כמעט כל היוצרים החשובים בלונדון היו חבריו וראו בו מקור השראה, ובעיקר ג'ונתן סוויפט, אלכסנדר פופ, ג'ון גיי ופרדריך הנדל. בתקופה מסוימת עמד ארבות'נוט בראש האקדמיה למוזיקה בלונדון). מגיל די צעיר הוא התחיל לכתוב סאטירה וייסד יחד עם סוויפט, פופ וגיי את מועדון סקריבלרוס, שאמנם פעל רק שנה אבל הייתה לו השפעה עצומה על הסאטירה וההומור של התקופה.
היום יודעים שחלק גדול מהרעיונות עליהם כתב סוויפט למשל, מקורן בארבות'נוט. אחת הרשימות הסאטיריות הידועות של סוויפט, אמנות השקר הפוליטי (שפורסמה בספר ג'ונתן סוויפט - מבחר כתבים, שיצא בעברית בהוצאת כרמל) נכתבה בעצם על ידי ארבות'נוט. חלקים גדולים ממסעי גוליבר בעיקר מסעותיו בלאפוטה, ארץ המדעים, נכתבו על פי רעיונות של ארבות'נוט.
בשנת 1712 כתב ארבות'נוט סדרת מאמרים סאטיריים שגיבורם היה ג'ון בול. שם הוא תואר כ"אנגלי טיפוסי" – ישר, קתולי, פשוט הליכות, שמן ובעל אופי הפכפך.
הקריקטוריסטים מיהרו לאמץ את הדמות ועשו ממנו איש כפר, אוהב שתייה וכלבים ומתעב אינטלקטואלים. הנה ג'ון בול של ג'יימס גילראי:

21

מי שאהב מאד לצייר את ג'ון בול היה המאייר החשוב ביותר של הפאנץ', וכוונתי לסיר ג'ון טניאל, שמוכר לרבים כמי שאייר את אליס בארץ הפלאות ואליס בארץ המראה.
הנה כמה ג'ון בולים של טניאל:

22

23

24

למרות שמאיירים רבים איירו את בול עם ה"יוניון ג'ק" - הדגל הבריטי - למשל כך:

25

...בול נחשב יותר לאנגלי ולא לבריטי.

כשרצו הקריקטוריסטים לסמל בציור את בריטניה הם השתמשו בדמות "בריטניה":

255

שהיא דמות קצת יותר רשמית מג'ון בול, ומופיעה בפסלים:

26

ואפילו בשטרות כסף:

27

הנה קריקטורה שבה מופיעה "בריטניה" מול ג'ון בול:

28

אם ג'ון בול היה נראה בקריקטורות די אחיד, עם בריטניה היה אפשר לשחק: יפה, מכוערת, עבה, רזה, תמימה ומרשעת. הנה אוסף צנוע של בריטניות:

29

30

31

32

33

והנה איך שראלף סטידמן צייר אותה ב"ניו יורק טיימס":

34

כשהקריקטוריסטים היו זקוקים לדמות נשית כדי לתאר את אמריקה הם השתמשו ב"קולומביה", אותה אתם מכירים גם מחברת הסרטים. הנה בריטניה וקולומביה כפי שצייר אותן טניאל בפאנץ':

35

לסיכום, הניסיון להשוות את שרוליק של דוש לדמויות האלגוריות האחרות שהצגתי כאן לא יהיה רציני עד שנראה גם אותו כמבטא איפיונים ותופעות שונות בחברה הישראלית, ולא רק את דמות הצבר הגאה והמנצח.
ייתכן שהסיבה שהקריקטוריסטים לא מכניסים את שרוליק למילון החזותי שלהם נעוצה בכך שמכל הדמויות שסיפרתי עליהן כאן ברשומה, הוא היחיד שעוצב על ידי קריקטוריסט.
ועוד משהו: הדוד סם מופיע עד היום בקריקטורות רבות, ולעומתו ג'ון בול נעלם כמעט לגמרי.

3 תגובות

 • לינק לתגובה עדנה דשבסקי ראשון, 07 מאי 2017 19:21 נשלח על ידי עדנה דשבסקי

  איזה עולם נפלא מספקת התרבות האנגלית בסאטירה, באיור, בקריקטורות, בספרות ובדמויות המופת המלוות את כל אלה. תודה, דני שאתה מרחיב לנו אופקים , וכותב על כל אלה באהבה גדולה ובידענות מופלגת

 • לינק לתגובה אפרת ראשון, 07 מאי 2017 07:56 נשלח על ידי אפרת

  תודה על רשימה מרחיבה אופקים,תאווה לעיניים,תענוג למוח.

 • לינק לתגובה motior שבת, 06 מאי 2017 20:04 נשלח על ידי motior

  ג'ון בול מזכיר לי משום מה את מר פיקויק הנכבד :-)

  תודה על ההיכרות עם ארבות'נוט!

כתוב תגובה

* - שדה חובה